loading...

ترید روکس

بازدید : 538

 بازار فارکس جایی است که در آن هر روز حدود 5 تریلیون دلار پول جابجا می شود. این بازار پرنوسان بوده و در هر لحظه نرخ ها و قیمت ها تغییر می کنند، اما با این حال بازار فارکس یک بازار کاملا امن است دلیل این امنیت بالای بازار فارکس این است که در آن ارزها با یکدیگر مبادله می شوند و هیچ ارزی نیست که یک شبه نابود شود و از بین برود. به همین دلیل اگرچه نوسان زیادی را در بازار فارکس می بینیم، اما این بازار امنیت بالایی دارد

فارکس را می توان بزرگ ترین بازار مالی دنیا دانست که در آن میلیون ها مبادله انجام می شود و تریلیون ها دلار پول جابجا می گردد. بازار فارکس می تواند یک بازار با سوددهی بسیار بالا باشد که فرصت کسب درآمد بی نظیری را در پیش روی افراد قرار می دهد. اما مانند هر بازار دیگری، لازم است پیش از فعالیت در فارکس با این بازار کاملا آشنایی داشته باشید؛ در غیر این صورت ممکن است سرمایه خود را هدر داده و ضرر کنید.

در این مطلب به معرفی بیشتر بازار فارکس و نحوه کار آن خواهیم پرداخت. تا به اینجا به این سوال پاسخ داده شده که فارکس چیست؟ در ادامه به توضیح درباره نحوه کار و معامله در بازار فارکس خواهیم پرداخت و مهم ترین اصطلاحات مربوط به فارکس را شرح خواهیم داد.

نحوه کار و معامله در بازار فارکس

همان طور که گفته شد، فارکس از عبارت Foreign Exchange Market یا بازار مبادله ارزهای خارجی می آید. در واقع می توان گفت فارکس بازاری است برای برابری و مبادله ارزهای مختلف مانند دلار، پوند، یورو، لیر، روبل، روپیه و... در بازار فارکس ارزهای مختلف نسبت به یکدیگر از لحاظ ارزش مقایسه می شوند و بین هر دو ارز، یک نرخ برابری در نظر گرفته می شود. این پایه و اساس فعالیت در بازار فارکس و معاملات آن است.

در بازار فارکس مانند بازار بورس معاملات نفت، طلا، نقره، مس و ... علاوه بر ارزهای بین المللی با یکدیگر مبادله می شوند. آن چیزی که در سودآوری در بازار فارکس نقشی حیاتی ایفا می کند، نرخ برابری ارزها نسبت به یکدیگر و پیش بینی روند ارزش هر ارز با توجه به رویدادهای مختلف است.

اجزاء یک سیستم معاملاتی فارکس چیست؟ - بورس تایم

مهم ترین اصطلاحات در بازار فارکس

پیش از آن که به شکل مفصل به توضیح درباره نحوه معامله در بازار فارکس بپردازیم،  لازم است با اصطلاحات اساسی و پایه در فارکس آشنا شوید.


ارز پایه و ارز متقابل

فارکس بازاری است که در آن ارزها با توجه به ارزش و نرخ برابریشان با یکدیگر مبادله می شوند. در واقع در بازار فارکس شما ارزی را می دهید (مانند یورو) تا ارزی دیگر معادل با ارزش ارزی که داده اید بگیرید (مانند دلار).

در همین مثال، اگر ارزی که می دهید یورو باشد و ارزی که به ازای آن دریافت می کنید، دلار باشد، ارز پایه همان «یورو» است. ارز متقابل هم «دلار» است. اگر بخواهید پوند بدهید و یورو بگیرید، پوند ارز پایه و یورو ارز متقابل شما خواهد بود. به ارز پایه اصطلاحا Base Currency و به ارز متقابل Quote Currency گفته می شود.


نرخ برابری

از دیگر اصطلاحات مهم در بازار فارکس، نرخ برابری است. نرخ برابری یعنی یک ارز نسبت به ارزی دیگر چه نسبتی دارد و معادل چقدر از آن ارز است. به عنوان مثال اگر می توانیم با دادن 100 یورو، 113 دلار دریافت کنیم. در این معامله، یورو ارز پایه، دلار ارز متقابل و نرخ برابری بین این دو ارز برابر با "1.13" است. یعنی هر یک یورو معادل 1.13 دلار است.

این نرخ برابری با توجه به ارزش هر ارز متغیر خواهد بود. مثلا هر یک پوند معادل 1.30 دلار است. همان یک یورو معادل با حدود 0.86 پوند است. آن چیزی که باعث می شود یک ارز ارزش بیشتری داشته باشد، وضعیت اقتصادی و تجاری کشور دارای آن ارز است. وقایع مختلفی می توانند بر ارزش ارزها تاثیر بگذارند؛ از اتفاقات سیاسی گرفته تا شیوع بیماری یا توسعه تکنولوژی خاص در یک کشور.


جفت ارزهای اصلی، کراس و نوظهور

در بازار فارکس ارزها دو به دو در مقایسه با یکدیگر معامله می شوند. حفت ارزها را در بازار فارکس به سه دسته تقسیم می کنند: اصلی، کراس و نوظهور

جفت ارزهای اصلی به همه آن نوع مبادلاتی گفته می شود که یک سر آن ها دلار آمریکا باشد. مانند دلار با یورو، دلار با پوند، دلار با ین و... دلیل آن نیز اهمیت و ارزش بالای دلار در تمام اقتصادهای جهان است.

جفت ارزهای کراس آن دسته از جفت ارزهایی هستند که دلار آمریکا در آن ها نیست اما ارزهای مهم جهانی در آن ها هستند. مانند مبادله یورو با ین، یا پوند با یورو (مهم ترین جفت ارز کراس).

جفت ارزهای نوظهور نیز آن دسته از جفت ارزهایی هستند که در آن ها ارزهایی که از لحاظ جهانی رواج و اعتبار کمتری دارند با هم مبادله می شوند. مثل روپیه در برابر ین، دینار در برابر لیر و...

 

معامله در بازار فارکس

مانند بازارهای دیگر، شما باید بر اساس آگاهی و شناختی که از بازار و ارزش ارزها دارید معامله انجام دهید. برای داشتن معامله های سودآور در بازار فارکس شما باید بتوانید وضعیت ارزش ارزها را با توجه به رویدادهایی که در حال حاضر رخ می دهند و اثرات آن ها در آینده، پیش بینی کنید و معاملات خود را بر همین مبنا انجام دهید.

به عنوان مثال در حال حاضر میان دو کشور چین و آمریکا اختلافات زیادی به وجود آمده و در اثر همین اختلافات تقابل اقتصادی میان این دو کشور ایجاد شده است. به عنوان مثال بسیاری از محصولات چینی از سوی امریکا تحریم می شوند و برخی شرکت های امریکایی هم فعالیت تولیدی خود را از چین به کشورهای دیگر منتقل می کنند. شما باید بتوانید با تحلیل این شرایط و پیش بینی اوضاع اقتصادی دو کشور، مبادلات ارزی خود را به انجام برسانید.

بازار فارکس بازاری بسیار جذاب و پرسود است، به شرطی که با دانش و آگاهی در آن فعالیت کنید.

درباره فارکس ,
ترید روکس چهارشنبه 30 تیر 1400 زمان : 23:38 نظرات (0)
ارسال نظر برای این مطلب
کد امنیتی رفرش

درباره ما
ترید روکس مرجعی برای بازارهای مالی است تا بتوانیم به تمامی فارسی زبانان در حوضه معامله گری کمک کنیم و در رساندن انها به سوداوری سهمی داشته باشیم
اطلاعات کاربری

نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
موبایل :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی :
 
کد امنیتی
 
بارگزاری مجدد